Posledných pár rokov sa veľmi často stretávam s tým, že niekto hľadá ukradnuté auto. Prekvapený som však z toho, že nejde len o tzv. „obľúbené značky“ (VW-group, BMW, KIA…) ale môžem pokojne povedať, že dnes sa kradne všetko.Asi aj preto, že dopyt po originálnych náhradných dieloch je obrovský. Hoci sú už použité, stále sú to diely z prvovýroby, kde sú kritéria na kvalitu kladené vysoko.

ZABEZPEČENIE VOZIDLA Z VÝROBY JE MIZERNÉ​ 

Výrobcovia áut sa tvária, že vozidlá dostatočne chránia proti odcudzeniu. Do určitej miery je to pravda. Najzákladnejšia ochrana z výroby je originálny zámok vo dverách a imobilizér . Ak si zoberieme, že takéto zabezpečenie vozidla mali aj Felicie s rokom výroby 1995, tak za ten čas to už nie je žiadna novinka.

Dnes už nie je problém objednať si na internete tzv. univerzálny kľúč na určitý tip vozidla a po troche cviku ho dokážem bez poškodenia otvoriť do 1 minúty. Jasné to, že som ho otvoril neznamená, že už ho dokážem aj ukradnúť. Vykradnúť ale áno.

Nedávno som už videl aj univerzálny dekóder, ktorý sa pripojí do bežnej diagnostickej zásuvky a v priebehu 1 minúty, dokáže odblokovať originálny imobilizér. Cena bola len pár desiatok eur. Zdroj radšej nebudem uvádzať.

IDEÁLNE JE KOMBINOVAŤ VIAC DRUHOV ZABEZPEČENIA 

Existuje mnoho názorov na to, ako si zabezpečiť vozidlo. Nejdem tu žiaden chváliť ani zatracovať. Niektorí ľudia sú zástancami mechanického zabezpečenia. Medzi také určte patrí Zeder alebo Defend Lock. No tie nám chránia „len“ prevodovku alebo riadenie.

Ak má lupič záujem o moje kolesá, v tom prípade mi zamknutá prevodovka nepomôže. Určite odporúčam aj kvalitné bezpečnostné matice/skrutky.

Niekde na internete som už však videl aj sadu adaptérov na bezpečnostné matice, takže len na to by som sa tiež nespoliehal. Ak mám v aute alarm s náklonovým snímačom, tak stačí pár cm pri pokuse o zdvihnutie auta a spustí sa poplach.

Niekto si povie, že mu stačí alarm a je to vyriešené. Áno alarm je super vec, ak funguje ako má. Určite odporúčam doplniť alarm aj o GPS/GSM modul (len GPS lokátor nestačí). Zase starý dobrý internet.

Rušičku signálu kúpite bez problémov aj na Slovensku. Vtedy je dobre ak sú tieto komponenty prepojené a navzájom komunikujú. Samozrejme všetko by malo byť zálohované záložnou batériou pre prípad, že lupič počíta s tým, že máte alarm a ako prvú vec pri krádeži odpojí akumulátor vo vozidle. Tento stav dokáže vyvolať poplach, o ktorom budete ihneď vedieť napríklad na svojom telefóne.

Samozrejmosťou k alarmu by mali byť aj ultrazvukové čidlá, ktoré chránia interiér a náklonový, či 3D snímač, ktorý vyvolá poplach pri pokuse o krádež kolies alebo pri pokuse o odtiahnutie.

POZOR NA KUTILSKÉ ZABEZPEČENIE VOZIDLA 

Vo svojej práci sa stretávam aj s tzv. „kutilským zabezpečením“, čo sú rôzne tajné vypínače alebo zásuvky s protikusom. Pri tomto type je dobré, ak človek, ktorý to robí, sa do toho aspoň trošku rozumie.

Odpáliť si riadiacu jednotku v aute alebo poškodiť elektroinštaláciu nie je zložité. No správne zapojený a uložený tajný vypínač je určite lepšie zabezpečenie ako žiadne.

Ďalšou z možností ako sa chrániť pred odcudzením vozidla je dodatočný imobilizér. Ide o zariadenie ktoré bráni naštartovaniu auta bez predošlej autorizácie (identifikácie vodiča resp. majiteľa). Môže isť napr. o prívesok na kľúčoch, ktorý vysiela signál a bez ktorého sa nám nepodarí naštartovať.

V dnešnej dobe mobilov je už bežné, že najprv sa musí auto „spárovať“ s vaším mobilom a až tak, vám povolí štart. Nie tak dávno sa na našom trhu objavil takýto dodatočný imobilizér od firmy IGLA. Ten mi vo viacerých smeroch „vyrazil dych“. Jednak svojou veľkosťou (je menší ako krabička so zápalkami), ale aj funkciami. Podrobnejšie informácie o tomto šikovnom zariadení sa môžete dočítať v článku „Chytré zabezpečenie auta bez rozoberania“

MONTÁŽ ZVERTE ODBORNÍKOM 

Či už sa rozhodnete pre mechanické, elektronické alebo kombinované zabezpečenie, určite si to nechajte namontovať u profesionálov. Pri tomto úkone je nutné aby daný montážnik resp. firma bola držiteľom „technickej licencie“. V opačnom prípade sa môže stať, že pri krádeží vám poisťovňa odmietne preplatiť škodu, alebo jednoducho prídete o záruku na vozidlo.

Ak sa neviete rozhodnúť aké elektronické zabezpečenie si na svoje vozidlo vybrať, tak nás môžete kontaktovať emailom na info@palpro.sk alebo telefonicky na 0910 912 384. Naša firma je držiteľom technickej licencie a zabezpečeniu vozidiel sa venujeme už niekoľko rokov.

Scroll to Top