Čo sú vlastne parkovacie senzory?

Ide o systém senzorov umiestnených v aute, resp. na aute v zadnom, niekedy aj prednom nárazníku, ktoré za vás „sledujú“ okolie auta, najmä pri cúvaní. Niektoré systémy okolie sledujú aj pri jazde dopredu, no len pri nízkej rýchlosti. Údaj o prekážke vám potom oznámia akusticky – pípaním a/alebo vizuálne na displeji. Existujú aj systémy, ktoré za vás samé zaparkujú, ale to už je úplne iná kategória.

Chcem mať istotu pri parkovaní

Na trhu je mnoho tzv. univerzálnych prestavbových sád, ktoré si zručný mechanik dokáže namontovať aj svojpomocne. Je k tomu však potrebné aj nejaké to dielenské náradie. Ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú potrebné náradie, alebo sa len nechcete púšťať do niečoho čo nepoznáte, tak sa radšej obráťte na profesionálov. Už aj pri kúpe senzorov je lepšie poradiť sa, čo je vhodné na vaše auto tak, aby bol človek spokojný s výsledkom.

My sme testovali už viacero sád, od značkových až po tie úplne neznáme, a rozdiely sú obrovské: hlavne vo vyhotovení a celkovej kvalite použitých materiálov a súčiastok.

Pri výbere senzorov máme pre vás 4 rady:

  1. Je potrebné si ujasniť, či chcete senzory len na cúvanie alebo na parkovanie ako také. To znamená položiť si otázku, či mi stačia základné senzory v zadnom nárazníku alebo chcem mať istotu aj pri parkovaní dopredu.
  2. Chcem aby to vyzeralo ako od výrobcu? Alebo mi ide len o funkciu a dizajn vôbec neriešim? Existujú tzv. zápustné senzory, ktoré sa vkladajú z vnútornej časti nárazníka a sú úplne na nerozoznanie od originálu alebo sú univerzálne ktoré sa len vsadia z vonku. Je aj možnosť dať si senzory prelakovať do farby auta.
  3. Chcem vidieť kde sa prekážka nachádza? Alebo mi stačí pípanie? Kombinácia oboch je treťou možnosťou.
  4. Koľko som ochotný do senzorov investovať? Aj tu platí pravidlo: „šetriť sa neoplatí“.  Človek by mohol byť nakoniec znechutený z niečoho, čo ho viac otravuje než pomáha.

Cena senzorov sa začína niekde na sume 60€. Ak však chcete aj predné senzory, k tomu aj displej a to všetko vo farbe laku vášho auta tak treba určite rátať s vyššou sumou.

Chcem mať istotu pri parkovaní

Ideálne je parkovacie senzory doplniť o cúvaciu kameru. Ak uvažujete aj nad ňou, tak zopár tipov ako si vybrať tú správnu kameru nájdete TU.