Pavol Preverčík
Napísal Pavol Preverčík
Zverejnené

Koľko stojí GPS lokátor (GPS monitoring)

 …možno by som si pred tým ešte položil otázku, „akú cenu má pre mňa to vozidlo"? Je to niečo na čo som si požičal a musím to ešte niekoľko rokov splácať alebo dokážem denno-denne fungovať aj v prípade, ak mi ho ukradnú a nebudem ho vedieť nájsť?

Cena za kvalitnú monitorovaciu jednotku (gps lokátor) je cca od 150€. V tom už zvykne byť zarátaná aj cena za základnú montáž v autorizovanom servise. Či je to veľa alebo málo na to nech si každý odpovie sám.

Chcem nonstop záznam alebo mi stačí aktuálna poloha? 

V každom GPS lokátore musí byť umiestnená SIM karta. Preto si treba položiť otázku, či chcem nonstop záznam o mojom aute aj s históriou, alebo si len chcem sem-tam overiť kde sa moje auto nachádza, napr. ak ho niekomu požičiam.

Pri nonstop zázname a histórií treba rátať okrem ceny zariadenia ešte aj s mesačným paušálom. V tom sú vlastne zahrnuté poplatky za prenos dát z lokátora na server. Ide o poplatok rádovo pár eur mesačne.

Ak nepotrebujem vedieť históriu a stačí mi len aktuálna poloha a stav vozidla, tak sa to odvíja od počtu sms: koľko krát som si polohu vozidla vyžiadal.

Časová náročnosť takejto montáže je cca 1-2 hodiny pri základnej funkcií. Ak chcete vybaviť auto aj identifikáciou vodiča alebo sledovaním paliva v nádrži, prípadne sa musia inštalovať aj nejaké dodatočné zariadenia, tak cena je na dohode. Pokojne sa môže takáto zložitejšia montáž natiahnuť aj na 5 a viac hodín.

TIP: Na našom trhu pôsobí aj firma GPS Dozor (www.gpsdozor.sk), ktorá vám vie zariadenie skúšobne zapožičať na mesiac. Vy si ho tak viete „ošahať", vyskúšať si jeho funkcie a až následne sa rozhodnúť pre kúpu.

Montáž zverte odborníkom 

Montáž GPS monitorovacej jednotky je nutné zveriť odborníkom, ktorí vedia ako správne jednotku namontovať tak, aby fungovala bezchybne a slúžila na to, na čo je určená. PALPRO s.r.o. je držiteľom aj technickej licencie. Tá je potrebná na správnu a legálnu montáž sledovacích a zabezpečovacích zariadení. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že vám poisťovňa odmietne preplatiť škodu. V PALPRO vám s tým radi pomôžeme a poradíme.

Nezabúdajte aj na to, že ide len o sledovacie zariadenie, ktoré nie je primárne určené na ochranu, ale na sledovanie. Preto odporúčame poinformovať sa aj o možnostiach zabezpečenia a rozšírenia ochrany svojho vozidla.