Ako chrániť lak fóliou

…v poslednej dobe sa stáva čoraz viac populárnejšia ochrana laku na vozidle pomocou fólie. To, či je to vhodná voľba pre každého si rozoberieme v tomto článku. Tiež si vysvetlíme aké vlastnosti má takáto ochranná fólia.

Dá sa kvalitne ochrániť lak fóliou?

Mnoho z nás si nenájde čas, zájsť umyť si svoje auto častejšie ako raz za dva týždne. Takáto starostlivosť, alebo lepšie povedané zanedbávanie, vôbec neprospieva laku na našom vozidle. Spôsobov ako sa starať o lak je niekoľko. Samozrejme, pre fajnšmekrov bude stále top leštenie a voskovanie. My sa teraz pozrieme na to, ako si vieme lak ochrániť špeciálnou ochrannou fóliou.

Základom starostlivosti o lak je jeho čo najlepšia ochrana. Ak si zástanca voskovania alebo nanokeramickej ochrany, nechcem ťa presviedčať čo je lepšie. Existuje však aj možnosť ochrany laku špeciálnou fóliou. Pozor, slovíčko „špeciálnou“ som nepoužil náhodou.

Nie každá fólia chráni lak.

Nie každá fólia, čo sa dá nalepiť na lak, je určená na jeho ochranu. Najväčší rozdiel bude v samotnej hrúbke, ale aj v materiále. Často sa vo svojej brandži stretávam s názorom ľudí, že si chcú nechať nalepiť na auto farebnú fóliu kvôli ochrane. Vtedy sa im snažím vysvetliť, že farebná fólia nie je práve najlepšia voľba. Najväčší rozdiel je v hrúbke. Bežná polepová wrap fólia ma hrúbku cca 80 mikrónov. Špeciálna ochranná fólia ma hrúbku aspoň 200 mikrónov.

Ako príklad si uvedieme reálnu hrúbku ochrannej fólie od značky Magnus Pro. Je to až 215 mikrónov. Ďalším faktorom je samotný materiál farebnej fólie – vinyl. Ochranné fólie Magnus Pro sú zo špeciálneho polyuretánu, čo im zaručuje vysokú odolnosť napr. pri nárazoch kamienkov. Pri tejto fólií udáva výrobca životnosť až 10 rokov.

Starostlivosť o fóliu je minimálna.

Teraz si možno vravíš „tak fajn, dám si na auto fóliu a už sa nemusím o ňu starať?“ Až tak jednoduché to nie je. Obrovským plusom pri tejto fólií je jej povrchová úprava. Na jej povrchu je nanesený špeciálny polymér SiO2 ktorý jej zaručuje hydrofóbnosť. To znamená, že na jej povrchu sa nezdržiava voda, blato, prach…

Starostlivosť o takúto špeciálnu ochrannú fóliu je minimálna. Opláchnuť, nechať stiecť a vyraziť na cestu. Nemusíš riešiť ďalšie špeciálne šampóniky, vosky alebo si nechať odstrániť vrstvu laku strojovým leštením, aby si mal krásne nablýskane auto. Ak z času na čas použiješ bežný ph neutrálny autošampón, nič tým nepokazíš.

…dá sa povedať, že takáto ochrana laku fóliou, nám v konečnom dôsledku ušetrí aj nemalé peniaze pri umývaní, ale toto nie je jej primárna funkcia.

Na záver čerešnička na torte. Čo ak fóliu poškriabem? Alebo „nevznikajú aj na fólií také jemné slniečka a kruhové hologramy ako pri bežnom laku? Pri fólií od Magnus Pro  sa toho báť nemusíš. Jasné, že ak ti nejaký kretén obíde auto ostrým kľúčom, tak tu fóliu poškodí. No bežné, jemné škrabančeky napr. od nekvalitnej kefy na umyvárke, alebo ak ti niekto bude chcieť v dobrej vôli poutierať auto suchou handrou, tak z toho si už ťažkú hlavu robiť nemusíš. Proste sa tie škrabančeky stratia samé.

pavol.prevercik

Zanechať odpoveď

Váš email nebude zverejnený.